JAK SI PŘEDSTAVUJETE JEŽÍŠKA?
Protože to je něco jako soutěž bramborových salátů v létě.
V Americe maj jasno. Maj tam Santu, ten má dobře padnoucí obleček (stačilo!) s milanem a řídí tirák s kofolou. U nás je to složitější. Máme Ježíška, kterej rozdává dětem dárky. Je zřejmě Ježíš, kterej je nějakej menší (proto ta zdrobnělina), takže asi jeho verze z doby, než začal dělat všechny ty zázraky.
Já jsem jako malej nikdy o Ježíšovi neslyšel, takže jsem si představoval malýho kluka s ježčíma bodlinama místo vlasů. Ježek od Heleny Zmatlíkový tam měl napíchaný jablíčka, ten můj tam v klidu umístil sadu hopíků nebo nový kolo.
Dneska si ze všeho nejvíc přeju, aby už to pitomý období skončilo. Sem tam k tomu potřebuju nějakou tu láhev. Asi jako vy. Pár jich tu naštěstí máme, takže pokud máte dojem, že i vaši blízcí potřebujou něco k pití, uvolněte se a nechte se hýčkat našimi příběhy.
KARLA
Brouzdáme se odpolednem a naše košíky opisujou dráhu jak Foucaltovo kyvadlo. Zatím prázdný a nadržený na svoje naplnění lokálníma bylinama, jejich proutěný dna lehce šimraj o odkvetený trávy a kopřivy na rumištích podle cesty, aby je v zápětí vystřídaly laterální větvičky žloutnoucích akátů. Ty tu sice nejsou doma, ale v sudech na veltlín našly svůj potenciál ke zušlechtění krajiny.
Tady v Zázmoníkách navíc roste třemdava, která se umí sama vznítit - podle legendy jde o ten keř, ve kterým stál Hospodin, když udílel Mojžíšovi ty svoje rady. To je Exodus. Dej si to všechno dohromady - hrozny, byliny, akátovej sud, oheň - a máš recept na dokonalou reprezentaci lokálních chutí v kombinaci s uvědoměním ducha a jeho recyklovaný konečnosti. Recept na slast, který nikdy v životě nebudeš litovat, protože lituješ zpravidla jenom toho, co nikdy nezkusíš.
(následuje instrumentální mezihra)
Ale teď, než nám skončí letní den, máme za úkol ponořit se společně do zpustlejch vinohradů, úvratí a břehů lesa, kde budeme společně hledat otisky krajiny v její nahotě. O jeden úplněk později se pak vracíme na místo činu a dosbíráváme hrozny veltlínu, vlašáku, andré a nahážeme tam i kýbl podnožových plodů. Dělaj tam aromatiku a štiplavost, která nás moc baví. Na rok to všechno uložíme do sudu a v mezičase si hrajeme s etiketou o ženské energii.
Když děláte byznys s kamarád(k)ama, hrozí, že můžete přijít o ně, nebo o byznys. Ani jedno se s Karlou nepovedlo. Pořád nás pojí neobyčejný přátelství, který doufám přežije všechny naše vermuty.
LEGÁLŇÁKY
Vyrobit si vaječňáček není jen tak. Potřebujete k tomu daňový sklad, asi sto sedmnáct povolení, šest ohlášek, systém ORO, systém EMCS, systém osobních certifikátů a několik dalších systémů. Musíte složit několik kaucí, stát se osobou povinnou značit líh a přihlásit se ke spotřební dani. Pravidelně vítáte celníky, provozujete kamerový systém a obří úložiště dat. Děláte analýzy, rozbory, podáváte hlášení a doplňujete, co jste přehlédli minule. Studujete novely, biflujete vyhlášky.
Tolik část legislativy k výrobě alkoholu. No jasně, že si dneska každá druhá kavárnička vyrábí něco, čemu říká vaječný koňak. Je to legální? Není. Výroba jakéhokoliv alkoholického nápoje totiž musí probíhat pouze a jen v registrovaném daňovém skladu a může tak činit jen osoba povinná značit líh. A je úplně jedno, jestli si to mícháte z kolkovaných láhví nebo ne. Že jsou to náklady navíc? No jasně. Někdo ty daně platit musí, že jo.
My jsme ale držáci, moc nás to baví a navíc chceme udělat radost všem kámošům, babičkám a alkáčům maskovaným za mlsaly. Takže podstoupíme celé tohle kolečko a hýkáme blahem nad rychlostí a pružností úředního šimla. Pak zavoláme sousedům do Gelato není zmrzlina a oni nám vyrobí úplně luxusní základy. Jeden vanilkový, do toho nalejeme NØG!. Druhý pistáciový, do toho nalejeme kakaový spirit. Naučíme se pracovat s emulgátorem, což je bio sojový lecitin. Vezmeme si obří míchadlo na maltu.
A pak, když už si chceme dát volno, zavolají nám kluci ze ZeMě, že by chtěli taky trošku. Ale svýho, s tonka fazolkou, karamelem a kardamomem. Poučeni svými zdary kývneme a začneme znovu. Na ten se těšte za týden.