#CIRCULAR CITRON A VIŠNĚ V ČOKOLÁDĚ

5. 4. 2022

Aneb jaro v té nejpitelnější podobě

Jasně, mohli jsme vám udělat vajíčkovici, pomlázkovici nebo beránkovici. A ono by to možná i šlo. Ale pak jsme si řekli, že by to bylo trochu moc inovativní a radši jsme se vypravili trochu víc na jih. Tam, kde jaro znamená sklizeň citrusů.  A zároveň chápeme, že jaro nejsou jen teplí dnové a včely na jabloni, ale i večery, kdy si chcete ještě trochu zatopit a nalejt si něco hřejivě a sladce voňavýho. Budiž vám obé přáno.

Tohle je to nejlepší z citrusů. Je to celkem paradox, protože to takhle vypadá, že to nejlepší by se vyhodilo. Ale ono to tak doopravdy je. 

Citrony v bio kvalitě bereme od pana Jiřího Olšáka z ChuťSicílie. Když pak děláme gin, oloupeme z nich jenom tu nejsvrchnější kůru. Ta má v sobě spoustu olejů a vosků, je nebesky aromatická, ale hlavně není hořká. Oloupaný citron rozřízneme a vymačkáme. Šťávu si zamrazíme na dokyselování vermutů a likérů, ale co s tím zbytkem? Ten zbytek se jmenuje albedo a my si ho naložíme do lihu. Na rok.

Pak nám zavolá Ondra Marek z plzeňské pizzerie Da Pietro. Že si vozí bio citrony z Itálie, ze kterých dělají citronády, ale slupky se jim nechtělo vyhazovat. Jestli je prý nechceme. Chtěli jsme.

A pak přijde Vítek Janouš z PersonalGreen, že by potřeboval prořezat ve skleníku limetku, protože mu už málem proráží střechu. Listy limet umí pustit neskutečný aroma, takže zbývalo už přidat jenom med. My? My už jsme to jenom smíchali.

Být pod dohledem Celní správy je poměrně vysilující. Všude máte kamery, neustále vyplňujete stohy papírů a pořád k vám někdo leze. Ale má to i svoje výhody. Každoročně musíte udělat inventuru všeho, co máte ve skladu. Všechno projít, změřit lihovitost a ztráty.

A tak jsme našli sud višňovky. Původně jsme ji zamýšleli na další edici likéru No. 69, ale pak před náma rozkvetla stovka dalších možností. Zrovna jsme totiž destilovali čokoládu do a napadlo nás to smíchat.

I tady je vlastně silná cirkulární složka. Michal Herůfek, od kterého bereme základ na čokoládový spirit, nám dává slupky, který se odlupujou z bobů během jejich pražení. Je to úžasná surovina plná kakaovýho másla a nebeskýho aromatu.

Destilát z čokolády se v uleželý višňovce doslova rozplynul. Ta se rozšířila a získala krásně zaoblený tělo s nadýchanýma křivkama rozněžnělý zralosti. Vzniknul ultimátní dezert. Akorát u něj nemusíte kousat.

Tady je třeba udělat ještě jednu malou vsuvku - ze stejných višní máme ještě VIŠEŇ. Sudově zralý destilát, vhodný na porovnávání sudopornovišňovýho kulervoucího aromatu. Aneb co všechno se z toho dá vymyslet. Dobrý ovoce je to.

CO BUDE PŘÍŠTĚ?

BEZ DEBAT

Příště už bude léto, takže půjdou ven typicky letní věci. Především bezový likér, který je kombinací bezového sirupu a destilátu z bezových květů. Na tom už rok vyšívá Jana s lehkou pomocí Aničky (foodpioneer.cz). Prototyp už teď sklízí nadšený ovoce u těch, kdo k nám přijdou na prohlídku s ochutnávkou.

ABSINTH 21

Tohle je náš první absinth. Vydestilovali jsme ho v srpnu roku 2021 a pokud si občas něco podobnýho střihnem, bude to maximálně jednou ročně a každý recept bude originál. Od srpna leží absinth v sudu. Jde o lehce vypálený nový dub od pana Fryzelky o velikosti 150 litrů. Ano, ten sud tam bude poměrně dominantní. Lahvovat ho budeme v plné síle, takže tu i cena trochu poposkočí. Předplatitelé zaplesají, že na tom zas vydělali.

KAMARÁD & KAMARÁDKA

KAMARÁD & KAMARÁDKA jsou zcela nové, low alkoholické drinky s geniálními octy UTOPIA VINEGARS. Eva Laurinová, která za nima stojí, se pustila do dalšího přírodního kroku - oxidace jejich vynikajícího cideru na ocet, ve kterém pak maceruje to nejlepší, co najde údolí Josafatu. Máme celkem čtyři varianty a všechny jsou dokonalý. Dočkáte se během dubna!

MÁME STÁLE

I když jsme normálně vysazený na limitky, tak nám postupně krystalizuje pár produktů, u kterých to vypadá, že je budeme mít stále. Hlavním důvodem je, že zdroje na jejich výrobu nám nevysychaj.

Náš dosud nejprodávanější drink. Tři dny vaříme jablečný mošt, takže se z něj odpaří polovina vody. Pak ho dolihujeme rok starou jablečnou pálenkou (ze stejných jablek, ze stejného sadu) a dáme na rok do sudu.

Pivovarské pyré od pivovaru Zichovec a Sibeeria po výrobě jejich Raspberry sour, které destilujeme, necháváme zrát v sudu po portském a následně barvíme rozmačkanými malinami. Skvělá letní věc s tonikem.

Naše druhá spolupráce s partou PepperField a čokoládovnou Herufek. Kombinace pomerančů, pepře a čokolády. Něco jako gin, ale bez jalovce. NØGIN prostě.

No. 1 Apple Brandy je prakticky vyprodaná, ale to byl jen první sud, který jsme lahvovali po dvou letech. I ten nám moc chutnal, ale teď už máme i starší a zralejší modely.

A to je pro tentokrát všechno. V dalším mailu vás upozorníme na dostupnost octových KAMARÁDŮ, to bude jenom rychlovka. Regulerní emisi čekejte začátkem června. Mějte se jarně!